Yeşil Bursa’nın Beyaz İncisi; ULUDAĞ

Bursa il sınırları içinde kalan Uludağ, 2543 metre yüksekliğindedir. Aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin en büyük dağıdır.

Ülkemizin en büyük kış ve doğa sporları Uludağ’da yapılmaktadır. Uludağ’ın oteller bölgesinde yer alan ve halk tarafından zirve olarak adlandırılan bölgenin adı, Keşiş Tepe’dir. Keşiş Tepe 2486 metre yüksekliğindedir. Uludağ’ın en yüksek bölümü olan tepenin adı ise Uludağ Tepe’dir ve Keşiş Tepe’nin 5 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır, yüksekliği 2543 metredir. Dağın kuzey  bölümünde ise Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları bulunmaktadır.

Uludağ ile alakalı metinler milattan öncelere kadar gitmektedir. Tarihin babası olarak bilinen, ünlü Yunan bilgini Herodot, milattan önce 490-420 yıllarında yazdığı “Herodot Tarihi” isimli kitabında Uludağ’ın adını “Olympos” olarak yazmıştır ve Olympos’ta Lidya İmparatoru Kroisos’un oğlu Atys’in yaşadığı olayı anlatır.

Herodot’tan 400 yıl sonra yaşayan ünlü Yunan filozof, dünyanın ilk coğrafyacısı,  Strabon M.Ö. 64 – M.S. 21 yılları arasında yazdığı 17 kitaptan oluşan “Coğrafya” isimli kitabında Uludağ (Olympos) ve Mysia Olympos’u olarak geçmektedir. Strabon, Mysia isminin Lidyalılar’da gürgen ağacı anlamına geldiğini, bu ismi oradan aldığını belirtir.

Roma İmparatorluğu’nun resmi dini Hristiyanlık olduktan sonra Uludağ’da 3. yüzyıldan sonra keşişlerin yaşadığı ilk manastırlar kurulmuştur. O dönemde, Uludağ’da Nilüfer çayı ile Deliçay arasındaki vadilerde toplam 28 adet manastır bulunmaktaydı. Orhan Gazi Bursa’yı uzun bir kuşatmanın ardından aldıktan sonra, manastırlar önemini hızlıca yitirmiştir. Manastırların yerini Geyikli Baba, Doğlu (Dolu) Baba, Abdal Murat gibi Müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuştur. Bursa’nın fethinden sonra Türkler bu dağa “Keşiş Dağı” adını vermişlerdir. “Olympos Mysios” veya “Keşiş Dağı”, 1925 senesinde Bursa Vilayeti Coğrafya Cemiyeti’nin girişimleri ve Osman Şevki Bey’in önerisi ile “Uludağ” adı verilmiştir.

Bende, yeni teleferiklerle bembeyaz Uludağ’a çıkıp, sizler için çekim yaptım. Keyifli izlemeler 🙂

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası