Hagios Aberkios Manastırı (Theotokos Manastırı)

Hagios Aberkios kurtarılmayı bekliyor…

Bursa ilinin, Gemlik ilçesine bağlı, Kurşunlu beldesinde bulunan Hagios Aberkios Manastırı; kitabesi olmadığı için malesef tam tarihi bilinmiyor. 9. yüzyıl civarlarından kalma bu manastır, tam denizin kıyısında yer almaktadır. Manastıra ait ilk vesika, 12. yüzyılın ilk yarısına ait bir Typikon’da yani manastıra ait bilgilerin yazılı olduğu belgede yazmaktadır. Typikon’da ki tam adı, Theotokos Manastırıdır.

1162 yılındaki vakıf belgelerine göre, 1. Manuel Komnenos döneminde, Nikophoros Miystikos tarafından yeniden yaptırıldığı yazılıdır. Manastır, Hz. İsa’nın annesi olan Hz. Meryem için, Ortodoks ve Doğu Katolik kilisesinde kullanılan bir tabir olan “Theotokos”a adanmıştır. Hagios Aberkios veya Theotokos manastırı, Türkler’in fethinden sonra, etkisini kaybetmiştir.

Hagios Aberkios Kilisesinin, 1652 yıllarında tekrar faaliyetini sürdürmeye başladığı vakıf belgelerinden anlaşılmaktadır. Bu dönemde Kurşunlu beldesini ziyaret eden araştırmacılar, manastırın daha sonradan Aziz Aberkios’a adandığını yazmışlardır.

Manastırın duvarları, kırmızı renkli taş ve tuğlalardan yapılmıştır. Ayrıca manastırın denize doğru bazı odaları olup, kalıntıları halen günümüze kadar ulaşmıştır.

Manastırın ana yapısı hala ayakta bulunmaktadır. 1995 yılında temizlik ve kurtarma çalışmaları yapılıp basit bir onarımdan geçen yapı, Bursa’da bulunan en eski manastır yapılarından biridir.

2011 yılında çektiğim görüntüler ile şuan çektiğim görüntüler arasında dağlar kadar fark var. Eğer en kısa sürede bir onarım, tadilat yapılmazsa bu tarihi yapıdan hiç eser kalmayacak. Umarım Kurşunlu Belediyesi, Kültür Bakanlığı  ya da ilgili kurum neresidir bilemem ama bir an önce bu duruma bir çözüm bulur.

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası