Evliya Çelebi’nin Büyük Dedesi: Hacı Yakup

Kazım Baykal'ın Tespiti:

Bursa Eski Eserleri Severler Derneği’nin kurucusu Kazım Baykal’ın yapmış olduğu tespitte, 1400’lü yıllarda yaşamış olan Evliya Çelebi’nin büyük dedesinin mezarı, bugün Bursa’nın istenmeyen konutları olan Doğanbey Toki’lerin olduğu alandaymış.

Hatta Evliya Çelebi’nin Seyahatname ‘sinde büyük dedesinin mezarının yerini tam olarak caminin sahasında metfundur diye belirtmiştir. Şehir merkezinde Hacı Yakup Mescidi olarak da adı geçen küçük cami, Fevzi Çakmak Caddesi’nin yakınlarında, ahşap küçük bina ile kagir bir yapı imiş.
Kazım Baykal’ın üzerinde kitabesi bulunmayan taşın, 2. Murad devri taşları süsündendir, Hacı Yakup’a istinaf edilmiştir, fakat tam olarak doğrulayamadım. Bu zatın Evliya Çelebi’nin büyük dedesi olması mümkündür diye kayıtlara düşmüştür. 1966 yılında cami ve mezar yıkılmış, arazi eski bir başvekil numarası ile yola katılmıştır.

Alan yola dönüştürülünce Hacı Yakup’un kemikleri büyük bir ihtimalle Bursa’nın en eski mezarlığı olan Pınarbaşı Mezarlığı’na taşınmıştır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası